W październiku 2021 r. odbyła się prezentacja raportu pt. „Leczenie raka wątrobowokomórkowego. Praktyka. Trudności. Nadzieje”. Publikacja powstała z inicjatywy fundacji „Gwiazda Nadziei” we współpracy z Modern Healthcare Institute, a jej autorami są kluczowi eksperci z dziedziny onkologii, gastroenterologii, hepatologii i systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jest to pierwsza przekrojowa publikacja poświęconą rakowi wątrobowokomórkowemu, która ma na celu ocenę stanu profilaktyki, diagnostyki i leczenia tego nowotworu w Polsce oraz zaproponowanie rekomendacji zmierzających do zwiększenia efektywności i stabilności opieki nad chorymi.
Analiza dokonana przez ekspertów – prof. dr. hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza, dr. hab. n. med. Ewę Janczewską, dr. n. med. Leszka Kraja i Izabelę Obarską – pokazuje, że sytuacja pacjenta w polskim systemie ochrony zdrowia nie sprzyja wczesnemu rozpoznaniu oraz właściwemu leczeniu raka wątrobowokomórkowego. Wśród czynników ograniczających wczesne wykrywanie HCC i skuteczną terapię eksperci wymienili: bezobjawowy przebieg przewlekłych chorób wątroby, ograniczenia diagnostyczne w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę u specjalisty chorób wątroby i długi czas oczekiwania na leczenie przeciwwirusowe, brak programu wczesnego wykrywania HCC dla pacjentów z grup ryzyka, a także ograniczenia programu lekowego.
Naprawdę mamy dużo niezaspokojonych potrzeb i wskazane byłoby pilne wdrożenie działań, które zarówno usprawnią rozpoznawanie i leczenie chorób wątroby, jak i już rozwiniętego raka wątrobowokomórkowegopowiedziała podczas prezentacji raportu dr hab. n. med. Ewa Janczewska, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, Wydział Nauk o Zdrowiu SUM w Bytomiu/ID Clinic w Mysłowicach.
Autorzy raportu wskazują na potrzebę podjęcie pilnych i efektywnych działań na rzecz skuteczniejszego wykrywania chorób wątroby w Polsce, opracowania programu wczesnego wykrywania HCC, a także poprawy dostępu polskich chorych do nowoczesnych, bardziej efektywnych terapii onkologicznych.
Plik PDF do pobrania: